Nejnovější poznatky o hormonální antikoncepci. Druhé vydání knihy Petra Křepelky rozšiřuje edici Ars medica

Středa 3. červenec 2024, 21:40

Hormonální antikoncepce je jednou z nejefektivnějších metod plánovaného rodičovství a v Česku ji využívá velké množství žen různého věku. Co ale skutečně víme o jejích rizicích a přínosech? Nejnovější poznatky i komplexní přehled o této problematice shrnuje Petr Křepelka ve druhém upraveném vydání své úspěšné publikace Hormonální antikoncepce: zásady bezpečné praxe. Kniha vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého v rámci vlajkové lékařské edice Ars medica.

Druhé, upravené vydání publikace Petra Křepelky přináší přehled důležitých témat spojených s hormonální antikoncepcí v různých klinických situacích, jako je užívání antikoncepce adolescentními dívkami, ženami v klimakteriu nebo problematika antikoncepce ve spojitosti s kardiovaskulární morbiditou či nádorovými onemocněními.

Jaká jsou skutečná rizika hormonální antikoncepce a v jakých případech se jedná o nepodložené mýty? Jaké výhody, ale i rizika hormonální antikoncepce může v dané situaci představovat? A jaké jsou zásady bezpečné praxe? Nejen na tyto otázky přináší Petr Křepelka odpovědi ve své přehledně strukturované publikaci. Věnuje se přitom také pozitivním nekontracepčním účinkům hormonální antikoncepce (v souvislosti s hyperandrogenními stavy, nádorovou prevencí aj.).

Kniha je určena lékařům, kteří se ve své praxi setkávají s pacientkami již užívajícími hormonální antikoncepci nebo se mají kvalifikovaně vyjádřit k bezpečnosti podávání antikoncepce. Nabízí nejaktuálnější poznatky o bezpečné praxi, výhodách a rizicích hormonální antikoncepce, které vycházejí z nejnovějších medicínských výzkumů. Kniha je k dostání na e-shopu Vydavatelství UP a brzy u všech dobrých knihkupců.

Je to již druhá kniha, kterou Petr Křepelka, působící v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ve Vydavatelství UP vydal. Knize Hormonální antikoncepce předcházelo v loňském roce druhé vydání publikace Poruchy menstruačního cyklu.

Edice Ars medica se rozrůstá

Druhé vydání Hormonální antikoncepce je již čtvrtou knihou z lékařské edice Ars medica. Cílem ediční řady je představovat to nejlepší z oboru lékařské literatury a přinášet komplexně zpracované publikace, vypracované zkušenými odborníky s dlouholetou praxí v příslušném oboru. Velký důraz je vedle odborné stránky kladen rovněž na materiálové zpracování, grafickou úpravu a přehlednost, aby se čtenářům s knihami dobře pracovalo. Studijní podklady, přehledové materiály i monografické publikace mají sloužit především studentům a začínajícím lékařům, ale také jako užitečný zdroj informací pro odborníky z praxe.

V edici Ars medica dosud vyšlo: