Diskodrom. To je název série snímků olomouckého fotografa Petra Zatloukala, která zachycuje prchavý pocit svobody socialistické mládeže v prostředí diskoték pod patronací komunistických mládežnických organizací. Výstavu fotografií, které čtenáři najdou rovněž v knize Zatloukalových snímků z edice Olomoučtí fotografové, mohou návštěvníci zhlédnout od 1. 11. do 22. 12. 2022 v bratislavském Středoevropském domě fotografie – Uměleckém klubu Studna. Vernisáž se uskuteční 1. 11. v 17:00 v rámci programu tradiční mezinárodní akce Mesiac fotografie.
Popularita disco hudby zasáhla v 80. letech nejen USA a západní Evropu, ale i tehdejší socialistické země. A tak zatímco v New Yorku tepal klubový život v paláci Palladium, v Londýně v Hippodromu a rozjížděla se klubová scéna s celebritami od Madonny přes Boye George, v zemích sovětského bloku zněli v kulturácích či tělocvičnách Michal David, Halina Żytkowiak, duo Kamélie nebo skupina Neoton Família. Tyto akce se konaly nejčastěji pod patronací komunistických mládežnických organizací, pro které byla diskotéka ideálním řešením, jak zatraktivnit závěr nudné ideologické akce, školení či mládežnického mítinku.
Díky tomuto fenoménu vytvořil olomoucký fotograf Petr Zatloukal v roce 1989 soubor Diskodrom – zachytil okamžiky z diskotéky, která se konala po skončení oficiální soutěže v moderních tancích v Prostějově. Za zvuků nekonfliktní hudby se zde potkali amatérští tanečníci, členové Socialistického svazu mládeže či vojáci základní vojenské služby hledající partnerky. Všichni byli mladí, naivní, často s nejasnou budoucností, ale na diskotéce mohli prožívat v rytmu dobových hitů prchavý pocit svobody.
Zatloukalovy autentické snímky z období normalizační šedi – včetně těch ze série Diskodrom – nedávno vyšly rovněž knižně v rámci úspěšné edice Olomoučtí fotografové, na níž spolupracuje Muzeum umění Olomouc s Vydavatelstvím Univerzity Palackého.