Odborník na historické a společenské aspekty židovských komunit v Československu, izraelský historik Martin Wein, v loňském roce vydal ve Vydavatelství Univerzity Palackého knihu Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského. Brzy se do Olomouce vrátí, aby zde 23. května proslovil přednášku na vpravdě aktuální téma, rezonující současným celospolečenským diskursem. Wein se zaměří na židovsko-křesťanskou historii na území Zakarpatské Ukrajiny, které bylo v letech 1918–1938 součástí tzv. první republiky.
„Podkarpatská Ukrajina je pro mnoho lidí nejzáhadnější částí první republiky. Dnes je Ukrajina opět v centru našeho zájmu, včetně její mnohojazyčnosti a mnohonáboženskosti,“ říká v anotaci ke své přednášce Martin Wein. Nabídne při ní sondu do historické, kulturní, náboženské a politické situace na Podkarpatské Rusi se zaměřením na československé období. Svůj výklad Wein doplní ukázkami židovských a křesťanských památek v Užhorodě a Mukačevu, které zachytil v roce 2009 během svého badatelského průzkumu.
„Dějiny židů v českých zemích jsou jednou z našich nejvýraznějších knih loňského roku, a to jak po obsahové, tak po typografické stránce. Když jsme publikaci vloni premiérově představovali na Světě knihy v Praze, Martin Wein se bohužel nemohl kvůli protikoronavirovým opatřením zúčastnit osobně. Jsme proto rádi, že nyní je situace klidnější, a Martin Wein tak konečně může do Česka dorazit. Bereme to jako určité splacení dluhu Weinovým fanouškům a čtenářům,“ má z návštěvy izraelského historika radost Aleš Prstek, ředitel Vydavatelství UP.
Téma židovství na Podkarpatské Rusi přímo vychází z Weinovy knihy Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského. Wein v publikaci zkoumá podstatu židovské identity, mapuje životy židovských komunit v meziválečném Československu, přibližuje osudy významných židovských protagonistů a rovněž představuje ojedinělý typografický prvek, který neotřelým způsobem vnáší příspěvek do diskuse o židovské identitě – písmeno „střední ž“.
Přednáška Martina Weina s názvem Po stopách židů na Zakarpatské Ukrajině: Mukačevo alias Munkács jako jediný československý štetl se uskuteční 23. května od 15:00 v učebně Václava Havla na Filozofické fakultě UP (Křížkovského 12, místnost 2.03). Izraelský historik bude přednášet v češtině, stejně tak bude v češtině probíhat i následná debata. Spolu s Weinem se v Olomouci představí rovněž Jan Čábela, překladatel Weinovy monografie Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského.