Naše listopadová produkce myslela na čtenáře všech věkových kategorií i zaměření. Ostatně, posuďte sami níže v našem tradičním měsíčním ohlédnutí. Radost jsme udělali muzikologům, historikům a všem fanouškům Bohuslava Martinů, žákům prvního stupně základních škol se zájmem o zábavně pojatou vlastivědu, dobrodruhům prahnoucím po objevení pramene Amazonky, nadšencům do studia polského jazyka a kultury či těm, kteří se zajímají o aktuální problémy a výzvy pedagogiky i mladé generace.
PS: Pokud hledáte knižní dárek pro své blízké k Vánocům, nebojte se nahlédnout i do našich vánočních tipů.
Třetí pokračování kolekce dopisů Bohuslava Martinů
Česko-anglická monografie Dear All (III)… je třetím dílem edice mapující korespondenci skladatele Bohuslava Martinů s jeho rodinou v Poličce, tentokrát z let 1934 a 1935. Téměř 60 dopisů, které Martinů napsal, nabízí mnohá unikátní autentická sdělení, v nichž Martinů komentuje svou životní i profesní cestu, záměry či postoje. Dopisy jsou v české verzi předkládány v diplomatickém přepisu včetně jejich faksimile a jsou doplněny poznámkovým aparátem. Kniha je dostupná v tištěné i elektronické verzi.
Druhý díl oblíbeného pracovního sešitu o české historii
Ze zápisníku Malovaná vlastivěda, který vznikl pod vedením Veroniky Krejčí a ve spolupráci s odborníky i učiteli, se stal bestseller. První díl pracovního sešitu pro žáky 1. stupně ZŠ, mapující epochu od pravěku po renesanci, se setkal s pozitivním ohlasem mezi učiteli a žáky a oblíbenou pomůckou v hodinách. Druhý díl tak ve stejném formátu na svého předchůdce navazuje, jen se na časové ose posouvá o něco dále – začíná u Bíle hory a končí v současnosti.
Malovaná vlastivěda nabízí přehled nejdůležitějších událostí z českých dějin formou obrázkových zápisů, které mohou žáci sami doplňovat. Umožňuje žákům získat názornější představu, napomáhá při domácí přípravě, rozvíjí jejich kreativitu či podporuje čtenářskou gramotnost. Více o pracovním sešitu i edici se dozvíte zde. Objednávat pak můžete na e-shopu.
Sonda do rizikového chování, blízkých vztahů a osobních proměn dospívajících na Slovensku
Michal Čerešník a Katarína Banárová se ve své publikaci zaměřili na skupinu dospívajících dětí ve věku 10–16 let. Při sběru dat od celkem 524 adolescentů ze sedmi krajů Slovenska se věnovali otázkám spojeným s rizikovým chováním, depresemi, hraním digitálních her či vazbami na rodiče a přátele. Výsledkem je identifikace základních proměnných, který zvyšují pravděpodobnost rizikového chování u tété skupiny dětí. Knihu si můžete stáhnout zdarma v elektronické formě.
Sborník o aktuálních problémech a výzvách pedagogiky
V listopadu roku 2020 se na Pedagogické fakultě UP sešli doktorandi na mezinárodní konferenci, aby na ní diskutovali o problémech a výzvách současné pedagogiky, které dle výzkumů doktorandů před učiteli a dalšími odborníky ve školství aktuálně stojí. Tečkou za touto konferencí je recenzovaný sborník, který přináší na šedesát příspěvků. Ty jsou orientovány do oblasti pedagogických věd a zaměřují se na problematiku osobnosti učitele, didaktických otázek, psychologických aspektů výchovy či vzdělávání. Sborník stahujte zdarma na e-shopu v elektronické verzi.
Kromě výše zmíněných titulů jsme během listopadu vydali např. také neprodejnou učebnici polštiny Ahoj, sąsiedzi! či neprodejnou publikaci Bohumíra Jánského Amazonka: 20 let od objevu pramenů českými expedicemi.
Uměnovědní odborníci a nadšenci by pak měli zbystřit u nového čísla časopisu Czech and Slovak Journal of Humanities.