Jak (na)učit cizince česky? Nová didaktika nabízí praktické tipy a inspiraci pro efektivní výuku

Středa 5. červen 2024, 16:10

Jak cizince správně naučit česky? Jak jim vysvětlit gramatiku a jak u nich rozvíjet slovní zásobu? A jak docílit toho, aby výuka byla efektivní a zábavná? Teoretické koncepty i praktické tipy a triky nabízí Didaktika češtiny jako cizího a druhého jazyka. Za unikátní publikací stojí Darina Hradilová, Michaela Kopečková a Jindřiška Svobodová z katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Trio autorek se výrazně podílelo také na oblíbené sérii učebnic češtiny pro cizince Czech it UP!  Didaktika češtiny jako cizího a druhého jazyka vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého. V elektronické formě si ji lze stáhnout zdarma, zájemci si mohou objednat také tištěnou verzi.

Didaktika češtiny jako cizího a druhého jazyka je praktickým průvodcem a rádcem pro vyučující češtiny jako cizího jazyka, zejména pak pro ty, kteří začínají nebo hledají odpovědi na otázky ohledně výuky.

Přehledná teorie, praktické rady i zásobník aktivit do výuky

Autorky se zaměřují na rozdíly mezi mateřským, cizím a druhým jazykem a přibližují konkrétní strategie pro efektivní výuku češtiny jako cizího/druhého jazyka. Berou přitom v potaz všechny důležité aspekty jazykového vzdělávání (volba mediačního jazyka, užívání lingvistické terminologie, …) a nabízejí tipy, jak postupovat při nacvičování správné výslovnosti, rozvoji slovní zásoby, vysvětlování konkrétních mluvnických jevů či osvojování sociolingvistických a pragmatických dovedností.

Součástí knihy je rovněž unikátní zásobník aktivit, které jsou navázány na řadu učebnic češtiny pro cizince Czech it UP! A1–C1 a slouží jako inspirace a podklady pro vlastní výuku učitelů a lektorů.

Didaktiku si mohou učitelé, lektoři a další zájemci stáhnout zdarma v PDF na e-shopu Vydavatelství UP. Tamtéž je dostupná také možnosti si knihu individuálně objednat v tištěné verzi.

Czech it UP! plus: nová řada materiálů a manuálů pro učitele

Didaktika češtiny jako cizího a druhého jazyka je první vlaštovkou ze souboru Czech it UP! plus. Tato řada nabídne doprovodné publikace, materiály a metodické manuály, které podporují a zlepšují teoretickou a praktickou přípravu učitelů češtiny pro cizince. Jejich cílem je zefektivnit práci s učebnicemi a cvičebnicemi ze série Czech it UP!, ale mají i široké univerzální využití. Publikace a materiály pod značkou Czech it UP! plus jsou v elektronické verzi ke stažení zdarma, v tištěné verzi je pak některé z nich možné objednat na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého.

Série Czech it UP!
Učebnice a cvičebnice Czech it UP! se inspirovaly moderním střihem učebnic oxfordského typu a pokrývají celou řadu jazykového vzdělávání od úplných začátečníků (A1) po pokročilé studenty (C1). Témata učebnic jsou přizpůsobena aktuálním společensko-kulturním otázkám a současné době. Nedílnou součástí učebnice a práce s ní jsou také výuková videa a audio nahrávky, které jsou zdarma přístupné na webových stránkách projektu.

Za sérií Czech it UP! stojí autorský kolektiv učitelů a lektorů spjatý s katedrou bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Více najdete na www.czechitup.eu.