Když se (nejen) v českých akademických kruzích řekne „kultura Španělska, Portugalska a Latinské Ameriky“, mnohým v hlavě naskočí jméno Pavla Štěpánka. Odborník na hispánské a jihoamerické dějiny umění, který je úzce spjatý s Univerzitou Palackého a za svůj život nasbíral mnoho zahraničních univerzitních i diplomatických zkušeností, se ve svých knihách častokrát zaměřuje na vzájemné vztahy a vazby mezi Českem a kulturou španělsky a portugalsky mluvících zemí.
Jedna taková – Trajectories of Spanish Art and Culture in Bohemia – mu před nedávnem vyšla i u nás ve Vydavatelství Univerzity Palackého. A už 26. dubna od 18:30 ji představí v Praze v Institutu Cervantes spolu s dalšími svými knihami – Óscar Domínguez v Československu a Spanish painting and sculpture of the 13th to the 19th Centuries. Seznamte se s nimi a dalšími tematicky podobnými publikacemi v následujícím přehledu a poznejte nečekané kontexty a vazby mezi zeměmi, které jsou si jazykově a geograficky zdánlivě kulturně vzdálené.
Jakou roli hrála španělská kultura v českých zemích?
Publikace Trajectories of Spanish Art and Culture in Bohemia: Studies and essays about Spanish and Ibero-American Art nabízí celkem jedenáct anglických studií, které v pozoruhodné šíři mapují vztahy mezi španělskou kulturou a českými zeměmi od středověku po 20. století. Pavel Štěpánek vše sleduje z pohledu architektury, malířství, sochařství, kresby či uměleckého řemesla. Seznamte se s pozoruhodným fenoménem „španělské přítomnosti“ ve střední Evropě, poznejte komplexní fenomény kulturní výměny a nahlédněte na středoevropský prostor jako na místo jedinečných průniků uměleckých vlivů a kreativní prostor kulturní adaptace.
Knihu si můžete zakoupit jak v tištěné podobě, tak ve formátu ePUB a PDF.
Česko a Peru: Kulturní vztahy na vzdálenost 11 tisíc kilometrů
V knize Čechy a Peru. Historie a umění. Dějiny vzájemných kulturních vztahů Pavel Štěpánek zachycuje vzájemné kulturní vazby mezi Českou republikou a Peru od dob koloniálních až po současnost. Kniha je rozdělena do dvou dílů, přičemž každá kapitola je věnována konkrétnímu tématu od literatury přes výtvarné umění a keramiku až po hudbu. Své si v publikaci najdou jak odborníci, tak laická veřejnost se zájmem o dějiny umění a iberoamerickou kulturu. Kniha je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP.
Jak se v Praze sbíral a kritizoval Picasso?
Dílo Pabla Picassa ve své době obletělo svět a tehdejší Československo nebylo výjimkou. Jak vypadaly počátky sběratelství Picassových obrazů u nás a jak se postupně vyvíjela výtvarná kritika reflektující jeho dílo? To se dozvíte v knize Picasso v Praze, kterou si můžete zakoupit v našem e-shopu.
Óscar Domínguez úspěšný a československý
Dvojjazyčná španělsko-česká kniha Óscar Domínguez en Checoslovaquia / v Československu (1946–1949) byla publikována při příležitosti výstavy díla španělského malíře Óscara Domíngueze z českých a slovenských státních i soukromých sbírek, která se uskutečnila na umělcově rodném ostrově Tenerife. Nejedná se přitom pouze o výstavní katalog, nýbrž celkový soupis Domínguezova díla, které prošlo výstavami a sbírkami v Československu nebo zde přímo vzniklo a zůstalo. Domínguez byl totiž ve své době v československé umělecké sféře velmi oblíben a osobně zavítal např. do Prahy, Brna, Olomouce a Bratislavy. Kniha byla prezentována na českém velvyslanectví v Madridu v létě 2021 a prohlédnout si ji můžete na stránkách olomoucké katedry dějin umění.
Komplexní bedekr poznáním španělského umění
Kniha Spanish painting and sculpture of the 13th to the 19th Centuries. National Gallery in Prague je vědeckým katalogem španělského umění 13.–19. stol. ve sbírkách Národní galerie v Praze, v němž je vůbec poprvé souhrnně a odborně zpracován soubor španělské malby i plastiky. Štěpánek v knize přibližuje přítomnost španělského umění v českých sbírkách, jeho historické kontexty a shrnuje dosavadní celková i individuální hodnocení. Pojednává také o anonymních a velmi kvalitních, zejména sochařských pracích, které se vyznačují osobitou polychromií. Podrobněji zde.