Díky velkému významu bibliometrie v hodnocení vědy roste i význam vědeckých databází, které poskytují bibliometrická data. Pro kariérní postup každého vědce je v podstatě nutnost publikovat odborné články v časopisech, které jsou indexovány ve vědeckých databázích, nejlépe pochopitelně v těch prestižních, které mají vysoké hodnocení (ideálně 1. nebo 2. kvartil) v bibliometrických ukazatelích (např. v databázích WoS či Scopus). V neposlední řadě se díky databázím odborné články rychleji dostávají ke čtenářům, kteří je citují a tím zvyšují jejich dosah.
Vědeckých databází je obrovské množství, níže uvádíme jen ty nejzásadnější multioborové, které jsou relevantní pro periodika vydávaná na UP. Indexace v těchto databázích je takřka nezbytnou podmínkou k rozvoji každého časopisu, protože se tímto způsobem stává atraktivním pro autory článků.
I neúspěšný pokus o zařazení do některé z prestižních databází přináší cennou zpětnou vazbu ohledně fungování časopisu a znamená inspiraci ke zlepšení. Co se týká open access časopisů, je prakticky nezbytná indexace v databázi DOAJ (viz níže).
Jelikož je oblast vědeckých databází velmi dynamická, budeme v tomto přehledu postupně přinášet průběžné aktualizace.
Databáze pro open access časopisy
Directory of Open Access Journals (DOAJ)
Tento nezávislý projekt slouží jako globálně nejvýznamnější databáze open access periodik. Indexací v databázi se zvyšuje dosah časopisu, v rámci evaluace jsou doladěny standardy pro open access časopisy. Podmínkou grantů mnohých poskytovatelů (je jich stále více) je publikace článku v časopisu indexovaném v DOAJ. Jednoznačně doporučujeme všem OA časopisům na UP.
Důležité multioborové databáze
EBSCO
Je předním poskytovatelem výzkumných databází, elektronických časopisů a knih, a také vyhledávací služby Discovery nejen pro akademické knihovny. V případě zájmu o indexaci v databázi EBSCO kontaktujte příslušného zaměstnance VUP (otakar.loutocky@upol.cz).
ERIH+
Index obsahující bibliografické informace o akademických časopisech v humanitních a společenských vědách, které splňují jisté požadavky (externí peer review, akademická redakční rada s členy přidruženými k univerzitám nebo jiným nezávislým výzkumným organizacím, platný kód ISSN potvrzený mezinárodním registrem ISSN a další).
CEEOL
Elektronická knihovna a platforma pro zpřístupnění odborných a vědeckých časopisů ze střední, východní a jihovýchodní Evropy v digitalizované podobě se zaměřením na humanitní a společenské vědy, které jsou těžko dostupné v tištěné nebo elektronické podobě. V případě zájmu o indexaci v databázi EBSCO kontaktujte příslušného zaměstnance VUP (otakar.loutocky@upol.cz).
ProQuest
Obsahuje fultextové specializované databáze z různých vědních oborů. Na jejich vytváření se podílí asi 9 tis. vydavatelů z celého světa, s nimiž ProQuest dlouhodobě spolupracuje. Jeden z aktuálně nejobsáhlejších zdrojů.
Web | Evaluace periodika: Zaslání základních údajů o časopisu na e-mailovou adresu connectwithgca@proquest.com.
Scopus
Největší světová bibliografická a citační databáze.Data z této databáze slouží mimo jiné k bibliometrické analýze Rady pro výzkum, vývoj a inovace při národním hodnocení výsledků vědy a výzkumu (podobně jako data z databáze WoS).
Ulrichsweb
Největší databáze informací o časopisech na světě. Obsahuje bibliografické a vydavatelské údaje o více než 300 tis. titulech periodik všech typů – akademických, vědeckých, Open Access, recenzovaných i populárních.
Web | Evaluace periodika: Zaslání základních údajů o časopisu na e-mailovou adresu ulrichs@proquest.com; více informací zde.
Web of Science (WoS)
Světově uznávaná databáze Web of Science (WOS) nabízí integrovaný přístup k citačním indexům a užitečným nástrojům jako je např. Journal Citation Reports, Essential Science Indicators, InCites. Jádro WOS tvoří Web of Science Core Collection.
MIAR
Multioborová citační databáze spravovaná barcelonskou univerzitou. Metadata získává mimo jiné z DOAJ, případně je je možné časopis zaregistrovat.
Specializované databáze
Zde jsou příklady oborových, ale v rámci těchto oborů zásadních databází. Seznam budeme průběžně doplňovat.
MEDLINE
Přední světová lékařská databáze, která obsahuje kromě bibliografických informací a abstraktů i plné texty více než 5200 (v roce 2021) odborných časopisů. Retrospektiva sahá do roku 1865.
PsycInfo
Přední bibliografická a abstraktová databáze Americké asociace psychologů (APA) pokrývající světovou literaturu o psychologii a souvisejících oborech – psychiatrii, sociologii, antropologii, pedagogice a andragogice, lingvistice a farmakologii
Různé
Crossref
V souvislosti s problematikou vědeckých databází bývá někdy zmiňována společnost Crossref. Nejedná se však o vědeckou databázi, ale o mezinárodní agenturu pro registraci identifikátorů DOI. Různé bibliografické služby a databáze však od Crossrefu získávají metadata.
Web | Informační web k DOI na VUP
Index Copernicus
Citační databáze vzniklá v Polsku, která měla být alternativou k anglickojazyčným celosvětovým databázím. Její rozvoj byl spolufinancován ze zdrojů EU. Kvůli neetickým praktikám a zavádějící metrice byla tato databáze zařazena na tzv. Beall’s list. Nedoporučuje se indexace v této databázi – vzhledem k okolnostem by časopis mohl být vyhodnocen jako predátorský.
Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR
Databáze již není aktuální, poslední aktualizaci došlo v roce 2015. V Metodice M17+ již tento seznam nefiguruje a nemá žádnou relevanci.