Nejkrásnější dětskou knihou veletrhu v Havlíčkově Brodě je Filmouka. Film je díky ní ve školách čím dál více v kurzu

Úterý 15. říjen 2024, 18:06

Filmouka je nejen hravá učebnice o světě filmu pro děti školou povinné, ale nově také nejkrásnější dětská kniha 34. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Unikátní publikace, kterou vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého a Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, nejvíce oslovila odbornou porotu nejstaršího českého knižního festivalu v tradiční doprovodné soutěži. Kulturní i vzdělávací aktivity a workshopy spojené s Filmoukou a zaváděním audiovizuální výchovy do škol budou pokračovat také během podzimu. Nově tomu napomáhá podrobná a volně dostupná metodická příručka pro učitele.

Filmouka přináší zábavného interaktivního průvodce světem filmu pro děti druhého stupně základních škol (ale nejen pro ně). Je vizuálně pestrá a přehledná, důvtipně využívá komiksové stripy a čtyři kreslené postavy v roli průvodců a přes QR kódy je propojená s multimediálním webem plným filmových ukázek a úkolů. Právě tuto komplexnost i promyšlený vizuální koncept, na němž se podílel také Jaromír 99, porotci soutěže ocenili. Výhodou Filmouky je také to, že se podle ní dá učit ve škole v doprovodu učitele, ale děti si ji mohou číst i jen tak doma v pokojíčku – s rodiči i bez nich.

Fakt, že v soutěži o nejkrásnější dětskou knihu zvítězila učebnice, svědčí o tom, že se s Filmoukou podařilo dosáhnout cíle – tedy nabídnout učebnici, která nebude učebnicí v pravém slova smyslu, ale spíše zábavnou encyklopedií, průvodcem i zásobníkem zábavy a interaktivních úkolů. Dnešní děti jsou audiovizuální generací, pohyblivý obraz je obklopuje, a budeme proto moc rádi, pokud učitelé najdou čas a cestu, jak filmovou výchovu funkčně a zábavně propojit například se svými hodinami češtiny, dějepisu, výtvarné výchovy, občanské výchovy a mnoha dalších,“ říká ředitel vydavatelství Aleš Prstek.

Na fotce zleva: David Izaj (ilustrátor), Petr Pláteník (editor knihy), Roman Fabeš (náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů), Lucie Římáková (grafička) a Aleš Prstek (ředitel Vydavatelství UP)

Film ve výuce je trendy. Pomůže metodická příručka i školení a workshopy

Za Filmoukou autorsky stojí kolektiv Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Celá, v českém prostředí ojedinělá učebnice je pro důležitým materiálem, díky němuž mohou rozvíjet své vzdělávací aktivity učitelé základních škol, je ale určena i pro volnočasové spolky i kulturní zvídavou veřejnost.

S tím, jak se postupně mění rámcové vzdělávací programy ve školách, se nám otevírá čím dál více příležitostí, jak včlenit film do výuky. Učitelé však častokrát mají obavy, jak audiovizuální výchovu pojmout a do svých předmětů zařadit. Proto jsme tady my, abychom jim pomohli. Budujeme a posilujeme náš tým lektorů a tutorů tak, abychom mohli působit ve všech krajích. Máme připraveny různé typy školení a workshopů. Stačí nás oslovit a připravíme setkání co nejvíce na míru,“ říká předsedkyně Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu Lucie Hlavicová.

Podrobnější informace najdou ředitelé, učitelé a lektoři na stránkách www.filmouka.cz. Tamtéž si mohou zdarma stáhnout také komplexní metodickou příručku k Filmouce.

V příštích dnech se zájemci mohou zúčastnit například kreativních workshopů s Filmoukou na mezinárodním dokumentárním festivalu Ji.hlava či na prodejní knižní výstavě Book Me v Praze (9. listopadu).

Filmouka je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP.