Masakr na Švédských šancích u Přerova patří k nejtemnějším stránkám našich poválečných dějin. V noci z 18. na 19. června 1945 při něm bylo do masového hrobu popraveno 265 nevinných Karpatských Němců, Maďarů a Slováků, především žen a dětí. V rámci 80. výročí jsme se rozhodli tuto tragickou událost připomenout a zmapovat dvojknihou Temné obilí, která přináší netradiční kombinaci komiksu a populárně-naučné studie. Publikaci si můžete předobjednat za zvýhodněnou cenu na speciálním webu.
Temné obilí přináší ve své první polovině syrový, bezútěšný a esteticky sugestivní komiks z dílny osvědčeného autorského dua Martin Šinkovský – Ticho762. Druhá polovina knihy pak sestává z odborné studie historika Pavla Kreisingera z Filozofické fakulty Univerzity Palackého, odhalující důležitý dějinný kontext i dosud neznámá zjištění z archivů o pachatelích a obětech tohoto hrůzného činu.
Dvě obálky, dva rovnocenné texty, dvě strany jedné mince, dvě části, které se vzájemně doplňují a dohromady tvoří komplexní celek. Máme vůči naší historii dluh a věříme, že formálně atraktivní kniha vyvolá diskusi, sebereflexi i smíření napříč všemi generacemi čtenářů.
Temné obilí bude představeno 17. května na Světě knihy v Praze v rámci besedy, které se kromě autorů zúčastní také historik a spisovatel Jiří Padevět a přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Moderace se ujme Jakub Železný z České televize. V Olomouci se uvedení knihy uskuteční 17. června v Červeném kostele. „Domovské“ diskuze se zúčastní autoři, spisovatelka Lenka Chalupová a historička Kateřina Portmann.
Podrobnější informace včetně přeodbjednávky knihy za zvýhodněnou cenu najdete na stránce projektu www.temneobili.upol.cz.
Po stopách masakru na Slovensku
Mlynica, Janova Lehota, Dobšiná. Tři obce na Slovensku, které jsou úzce spojeny s masakrem na Švédských šancích u Přerova. Přes 150 obětí hrůzného činu totiž pocházelo právě odtud. V rámci příprav vydání Temného obilí jsme právě do těchto obcí koncem března zavítali se všemi autory i dvěma redaktorkami Českého rozhlasu Olomouc a České tiskové kanceláře
Potkali jsme se s pamětníky masakru i přeživšími, vyslechli jsme si jejich pohnuté příběhy a vzpomínky, prolistovali jsme si dobové dokumenty a navštívili pietní místa, která v obcích jako připomínka masakru vznikla. Masakr na Švédských šancích je hlubokou ranou společné historie všech tří obcí a naživo jsme si mnohem více uvědomili kontext a dopady celé tragédie. Vydání knihy nám po návratu do Česka dává ještě větší smysl
Děkujeme mnohokrát za vstřícné přijetí starostce Mlynice Andree Goleinové a primátorovi Dobšiné Radovanovi Žorimu.
Díky pracovní cestě se nám podařilo získat nejen vítaný doplňkový materiál do knihy, ale vznikne také rozhlasová i psaná reportáž. O jejich publikování vás budeme v květnu informovat na našich sociálních sítích. Na našem Facebooku a Instagramu si mezitím můžete prohlédnout fotoreportáž z cesty.