Věda a knihy. Neodolatelná kombinace, která se dá spojit i na Vánoce a zabalit pod stromeček. Podívejte se.
Na obrázku vlevo vidíte jeden z prvních rentgenových snímků v historii pořízený Albertem von Köllikerem v lednu roku 1896. Vpravo je rentgenový snímek pořízený technologií Bing v listopadu 2023.
Snímek vlevo nahlíží pod kůži a přináší ukázkový příklad kostry ruky. Snímek vpravo nahlíží pod balicí papír a ukazuje ideální podobu vánočního dárku.
Souhlasíte? Pak čtete správně. Připravili jsme pro vás knižní tipy z produkce Vydavatelství UP, které udělají radost všem zvídavým čtenářům ve vašem okolí. Dětem i dospělým. Odborná a populárně-naučná literatura o Vánocích nezná (věkových) hranic.
Darujte svým blízkým nové vědomosti, rozhledy, perspektivy, znalosti i poznání.
Při nákupu na e-shopu můžete využít 15% slevový kód chytreknihy. Zaměstnanci a studenti UP pak mohou o 15% vánoční slevu zažádat také přímo ve Skriptárně na Zbrojnici. V prodejně můžete platit také Sodexo kartami a poukázkami (to už však bez možnosti uplatnit slevu).
Pro děti školou povinné
Filmouka. Průvodce světem filmu a audiovize
Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste rodič nebo učitel? Odpovědi nabízí unikátní učebnice Filmouka, která jako první svého druhu u nás nabízí průvodce světem filmu pro žáky základních škol. Vizuálně pestrá a graficky promyšlená publikace je propojená s multimediálním webem, koncepčně využívá komiksové stripy a svými kresbami ji doprovodil i Jaromír 99.
Kolik významů mají slovesa? To odkrývá důvtipná kniha básniček, v níž se hravé a rytmické rýmovačky doplňují s autorskými ilustracemi. Škola hrou.
Pro pamětníky a milovníky fotografie
Poznejte výrazné tváře české fotografie, které jsou bytostně spjaty s olomouckým regionem. V oceňované a graficky ucelené edici, na které spolupracujeme s Muzeem umění Olomouc, jsme již představili Miloslava Stibora, Petra Zatloukala, Karla Kašpaříka, Michala Kalhouse a Blanku Lamrovou. Portréty a akty, dokumentární fotka, sociální fotka, ryzí avantgarda i postmoderna. To vše v dosavadních pěti knihách najdete.
Pro umělecké nadšence
Týnský kostel a architektura poděbradské doby
Je to nepřehlédnutelná dominanta historického jádra Prahy. Navštívilo ji nespočet turistů. Historikové i uměnovědci o ní napsali nespočet stránek. A přesto se stále najdou kapitoly, které dosud nebyly podrobně zmapovány. Třeba ta o architektuře pozdně gotické etapy. Nahlédněte do tajů gotické architektury Týnského chrámu v knize Jany Pařízkové Čevonové.
František Viktor Mokrý. 1892–1975
Ponořte se do obrazově bohaté monografie o Františku Viktoru Mokrém – významné, avšak trochu pozapomenuté postavě českého výtvarného umění, která se zapsala také do novodobých dějin Univerzity Palackého. Osobnost malíře a pedagoga Františka Viktora Mokrého je totiž pozoruhodná nejen v kontextu tuzemské, ale i v kontextu evropské avantgardy 20. století.
Pro kované i amatérské politology
Evropa spolu. Průvodce po historii i současnosti Evropské unie
Proč Evropská unie vznikla? Jak funguje? O čem rozhoduje? Co může a co nemůže? Co díky ní máme a co naopak ztrácíme? A jak ji ovlivnily turbulentní události posledních let jako třeba Brexit, počátek války na Ukrajině nebo diskuze o Green Dealu? To vše a mnohem více se dozvíte v unikátní a informačně nabité učebnici plné faktoboxů, infografik, ilustrací či funkčních opakovacích testů. Dopřejte sobe či svým blízkým tzv. „evropské minimum“.
Evropské lokální volební systémy
Jednotná v rozmanitosti. To není jen heslo Evropské unie, ale i příznačné pojmenování, když jde o volby do zastupitelstev obcí napříč demokratickou Evropou. Jak se liší volební systémy komunálních voleb v jednotlivých evropských zemích? Kdo a jakým způsobem volí starosty a členy zastupitelstev? To vše přibližuje kniha autorského týmu kolem renomovaného politologa Tomáše Lebedy.
Pro univerzitní patrioty
Univerzita v Olomouci 1573–2023 (CZ, EN, DE)
Přehledné dějiny olomoucké univerzity od jezuitských počátků až do nejmodernější současnosti česky, anglicky nebo německy. Výpravná kniha vydaná k výročí 450 let olomoucké univerzity přibližuje období univerzitního rozkvětu po příchodu jezuitů do Olomouce, popisuje vrtkavé osudy při přesunu univerzity do Brna v 18. století či uzavření během válečného období temna a představuje novodobou éru po obnovení univerzity v roce 1948. Nespoléhá se přitom pouze na kronikový způsob vyprávění, nýbrž zařazuje historii univerzity a barokní Olomouce do kontextu společensko-kulturních dějin střední Evropy i celého světa.
Matricula olomoucké univerzity
Olomoucké univerzitní matriky jsou neocenitelným pramenem o počátcích vysokého školství v Olomouci. Odhalují cenné informace o studentech i významu a důležitosti akademie v období raného novověku, kdy v Olomouci působili jezuité. Při příležitosti 450. výročí založení univerzity v Olomouci proto vyšla také nová knižní edice matrik olomoucké univerzity z let 1636–1729, editorsky zpracovaná Libuší a Vladimírem Spáčilovými.
Pro mediky a lékaře
Vlajková edice naší lékařské a zdravotnické literatury má za cíl představovat to nejlepší z oboru lékařské literatury a přinášet komplexně zpracované publikace, vypracované zkušenými odborníky s dlouholetou praxí v příslušném oboru. Velký důraz je vedle odborné stránky kladen rovněž na materiálové zpracování, grafickou úpravu a přehlednost, aby se čtenářům s knihami dobře pracovalo. Studijní podklady, přehledové materiály i monografické publikace mají sloužit především studentům a začínajícím lékařům, ale také jako užitečný zdroj informací pro odborníky z praxe.
V edici dosud vyšly knihy:
- Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství
- Poruchy menstruačního cyklu (2. vydání)
- Neurochirurgie: učebnice pro mediky a lékaře
Pro milovníky dějinných zvratů
Války, rozkrádání, všudypřítomná politická, společenská i klimatická nestabilita. To vše v posledních letech stojí za destrukcí významných historických památek a kulturních objektů na Blízkém východě. Fenoménu, který má rovněž silný mediální dopad, se ve své knize Dějiny v troskách komplexně věnuje arabistka, íránistka, cestovatelka a absolventka UP Lenka Hrabalová.
Dějiny židů v českých zemích: od Hilsnera po Slánského
Jak žily židovské komunity v Československu mezi sebou a jaké měly vztahy s ostatními menšinami? Jaké byly jejich životní osudy ve společensky překotné době? A můžeme v tehdejším stavu společnosti najít paralely k dnešku? To vše přibližuje typograficky unikátní a čtenářsky přístupná kniha izraelského historika Martina Weina, kterou časově rámují životy dvou významných židovských protagonistů: Leopolda Hilsnera a Rudolfa Slánského.
Nevybrali jste? Na e-shopu a ve Skriptárně máme knih mnohem a mnohem více! Ze všech oblastí a ze všech vydavatelství. Přijďte si vybrat z toho nejlepšího nejen od nás, ale také například z nakladatelství Grada, Karolinum, Albatros Media a dalších.